V rodinných a bytových domech, kancelářských a výrobních či skladových prostorách i na jiných místech se pravidelně či alespoň občas kontrolují a revidují elektroinstalace, hromosvody, plynové spotřebiče, komínová tělesa, protipožární systémy a některá další zařízení, a tato činnost je v povědomí veřejnosti poměrně dobře rozšířena. K revizím technických zařízení by ale také měla patřit vzduchotechnika. Teď vás možná napadá, že je to zas nějaký úřednický výmysl, jak z lidí tahat další peníze na něco zcela zbytečného, vždyť co se na vzduchotechnice dá pokazit a hlavně čím vás ohrožuje? Maximálně malým ventilátorem v digestoři nebo v koupelně, ale na to stačí ověřit funkčnost ventilátorů, nikoli celého vzduchotechnického komplexu například v paneláku. Ono je to ale poněkud složitější a možná, že právě vy nemáte tušení, co je ve hře.

bydlení v paneláku

Když uvedete do provozu ventilátor kuchyňské digestoře, začne nasávat do potrubí vzduchotechniky vzduch z místnosti. Spolu s ním však do útrob zařízení proniká mastnota uvolněná z vaření, pečení, smažení či dušení jídel a zároveň drobné prachové částice. Jestliže tento proces probíhá měsíce a roky, v potrubí vzduchotechniky se nastřádá mastná prachová vrstva, velmi lepkavá, která může vytvořit až souvislý povlak o síle jednoho milimetru. A to už stačí k tomu, aby případná jiskra od sporáku tento povlak zapálila.

bytový dům

Mastný prach je nebezpečnou hořlavinou, a jak vypadá takový vyhořelý byt, to si snadno můžete najít na Internetu, například na webu hasičského záchranného sboru. Problém je v tom, že k požáru může dojít kdykoli, bez varování, zkrátka najednou to vzplane a než se vzpamatujete, kuchyň je v plamenech. Pravidelné revize a čištění rozvodů vzduchotechniky si s tímto problémem snadno poradí a vy pak můžete klidně spát s vědomím, že je vzduchotechnika čistá a v pořádku, a že vás neohrožuje na životě a na vašem majetku.