Provozujete vzduchotechniku v panelovém bytě v rámci společné stoupačky? Pak byste měli vědět, že jde o zařízení, které by mělo podléhat pravidelným revizím. Není to sice ze zákona povinné, ale je to doporučené zejména ze dvou důvodů:
Plísně – dezinfekce vzduchotechniky se vám postará o to, aby se uvnitř nevytvořila vrstva plísní, jejichž spory budou ohrožovat obyvatele domu, a tedy i vašeho bytu. Vzduchotechnika je totiž ideální prostředí, kde se plísně mohou vyskytovat v hojném počtu. A proč? Na tuto otázku je snadná odpověď – plísně ke svému životu potřebují dostatek vzdušné vlhkosti, vhodný biologický podklad a vhodnou teplotu. Kombinace těchto tří faktorů je uvnitř vzduchotechniky prakticky zajištěna po celý rok, protože panelové domy jsou vytápěné, dostatek vlhkosti se do potrubí dostane digestoří a odsavačem par z koupelen a biologického materiálu je tam také dost.
Plísně se tu pak vesele množí a při sebemenším závanu vzduchu kolem sebe šíří spory. Ty jsou nebezpečné, protože jsou pro náš i zvířecí organismus toxické, a co dovedou spory plísní, o tom si můžete nastudovat informace i z odborných publikací. Dezinfekce vzduchotechniky se ovšem postará o likvidaci všech těchto patogenů, včetně nebezpečných bakterií a možných hnilobných procesů.
Požár – možná se to zdá až neuvěřitelné, ale uvnitř vzduchotechniky může vypuknout požár a někdy dokonce výbuch. Jak je to možné? Docela jednoduše – na stěnách potrubí se usazuje prach a dovnitř se dostává i velké množství rozptýleného tuku. Kombinace prachu a tuku, v tomto případě rozptýleného kuchyňského oleje z vaření a smažení, je vynikající hořlavinou, to vám potvrdí zkušení hasiči, kteří již zasahovali v hořících bytech, zapálených od požáru vzduchotechniky. I toto je tedy důvod, proč revizi vzduchotechniky nepodceňovat, a proč ji nechat vydesinfikovat a odborně vyčistit.