Máte pocit, že každý vztah ve vašem životě rychle ztroskotá a konečně chcete mít spokojený vztah, který vydrží. Co dost možná děláte špatně?
Jak si udržet vztah a jak na něm pracovat?
Koukáte se kolem sebe a přemýšlíte nad tím, jak je možné, že tolik vašich známých a přátel má dlouhodobé vztahy, které jim stále vzkvétají? Možná si mylně myslíte, že v jejich vztazích nejsou žádné mráčky ani překážky, což je ale obvykle nesmysl. Každý totiž občas ve vztahu narazí na nějaký problém, partneři mohou mít rozdílné názory a postoje, každý se čas od času pohádá nebo cítí nějakou tu nejistotu či obavy. Žádný vztah není zcela bezproblémový. Možná právě vy máte pocit, že fungující vztah by měl být bez hádek a rozepří, ale spíše je mnohem důležitější naučit se tyto spory řešit. Vztah potřebuje péči ale také trpělivost. Na dlouhodobém vztahu opravdu musíte pracovat.
Trpká příchuť vztahů z minulosti
Lidé se rádi srovnávají, někdy se vidíme v ostatních, chceme mít to, co oni. Pod pokličku ale nikdo nevidí, opravdu v každém dlouhodobém vztahu se objevují menší či větší problémy, na veřejnosti se s tím ale málokdo pochlubí. Pokud chcete mít vy osobně spokojený vztah, soustřeďte se skutečně jen na to. Vy sami můžete ovlivnit to, zda budete spokojení a zda váš vztah bude vzkvétat. Řada lidí v novém vztahu porovnává, snaží se pomyslně postavit vedle sebe současného a bývalého partnera, tohle srovnávání je ale spíše týráním a opravdu to k ničemu nevede. Proč jste si pro nový vztah vybrali právě tuhle osobu? Vždycky si vzpomeňte na důvody, proč jste se zamilovali. Hoďte za hlavu obavy a jděte si za svým. Budujte vztah od začátku a se vším všudy. Na minulost je ale pak třeba zapomenout.
Vztahy nám ale dost často nevychází i proto, že si v sobě křivdy z minulosti stále neseme a nemusí to být jen kvůli nevydařeným partnerským vztahům. Vzpomeňte i na dětství, na to jaký vztah měla vaše maminka s tatínkem, jak spolu vycházeli prarodiče? I tyhle vztahy nás v budoucnu mohou ovlivňovat, pokud máte pocit, že vás něco neustále táhne zpět, že musíte přemýšlet zbytečně o věcech, které vás brzdí, zkuste si najít terapeuta nebo si popovídejte s psychologem. Není to ostuda, naopak vám to může v mnohém pomoci.
Chyby řešte včas
Chyby ale i obavy je třeba řešit, ihned, když se dostaví stín pochybností. Snažte se ale soustředit na sebe, pak až můžete posilovat vztahy i s partnerem. Často totiž opouštíme vztah kvůli vlastním obavám a pochybnostem, ale pak také často litujeme. S partnerem se naučte mluvit, nebojte se mu sdělit své pochybnosti. Kromě krásných společných chvil budete muset v životě překonat i řadu těžkostí, takže se toho rozhodně nebojte.